Ако намерим костенурка

.

Намерили сте сухоземна костенурка на неестествено за нея място – на пътя, в градска градинка или парк, в превозно средство. Как можете да помогнете?

• Ако видите костенурка извън населено място да пресича пътното платно или е в непосредствена близост до него, убедете се, че е в добро състояние и няма следи от травми и наранявания. Костенурките обитават даден район и често пресичат опасни участъци, каквито са пътищата, за да стигнат от едно място на друго в неговите предели. Правилния подход при подобна ситуация е да преместите костенурката извън пътя, в посоката, в която е тръгнала на достатъчно разстояние, за да предотвратите риска от сгазване. Най-доброто за животното е то да бъде оставено в своята естествена среда.

• Ако намерената костенурка е ранена, свържете се незабавно с нас.

• Ако костенурката се намира в селище, в градски парк или в друга неестествена среда, тя вероятно е била пренесена там от хората и изясняването на произхода и ще е невъзможно. В този случай можете да се свържете с Регионалния инспекторат по околната среда и водите – РИОСВ. В България има 18 РИОСВ, проверете кой отговаря за вашия район. Служителите на РИОСВ ще освободят костенурката в подходящ район или ще ви пренасочат към нас. Когато се свържете с нас, ще уточним как да я изпратите или донесете в Центъра за костенурки, където нашия екип ще се погрижи тя да бъде върната в природата в подходящ за нея район.

• Ако костенурката се намира в двор, заведение, къща или апартамент, информирайте собственика за защитния и статус и опитайте да го убедите да я освободи на мястото, където е била уловена. При несъгласие от негова страна, подайте сигнал в съответния РИОСВ. Имате право да изисквате по-нататъшна информация за развитието на случая.

• Ако намерите яйца на костенурка в двора си или на друго нехарактерно място, вдигнете ги внимателно за да избегнете риска от завъртане или обръщане на яйцата, поставете ги в подходяща по размер кутийка в малко пръст или пясък, така че те да не се местят при пренасяне. Сигнализирайте в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) или по възможност ги донесете в Центъра за костенурки за доизлюпване.

.

.

Как да изпратите костенурка, намерена извън естествената и среда в Центъра за размножаване и рехабилитация на костенурки?

Изпратете я по автобус, преминаващ през с. Баня, община Несебър. Не хранете костенурката два дни преди пътуването. Поставете я в подходяща кутия или кашон с дупки, постлан с трева или друг подходящ материал. Затворете пакета добре и поставете надпис с адреса и телефона на центъра за костенурки. Проверете разписанието на автобуса и ни информирайте за датата и часа на пристигането му в с. Баня за да го очакваме. Обикновено шофьорите таксуват услугата по 5 лв.

.


.

НЕ ГИ „СПАСЯВАЙТЕ“ ОТ ПРИРОДАТА!

Семейство от Пловдив отива на почивка на море и намира костенурка. Детето убеждава родителите си да приберат животинката вкъщи. То е във възторг от новия си домашен любимец. Никога не са отглеждали костенурка, но бързичко и стъкмяват едно ъгълче в стаята. Четири години по-късно костенурката се връща на Черноморското крайбрежие, но не в природата, а в Центъра за костенурки, защото е болна. От разказа им разбираме, че за тези години костенурката не е виждала слънчев лъч и не е пила вода…

.

.

Мъж от Банкя намира костенурче край пътя близо до град Струмяни и го „спасява“. Пуска го да си живее в едно оградено постранство на пода в къщата. То постъпва в центъра за костенурки година по-късно. Пластрона е мек и с червеникави участъци. Очите са затворени, сякаш са залепнали. Костенурката не се храни и не се движи както преди…

.

.

Жена от София намира костенурка на пътя. Прибира я у дома за да я „спаси“. След месец костенурката снася няколко яйца и жената не знае как е правилно да постъпи с тях. Предава костенурката и яйцата в центъра, след като е прочела в Интернет, че една женска костенурка се нуждае от 13-14 години за да достигне половозряла възраст и да снесе своите 5 до 8 яйца, и че в най-добрия случай едва 4 на хиляда новоизлюпени костенурчета достигат на свой ред до половозряла възраст… Това е един от малкото щастливи случаи!

.

.

Възрастна жена спасява костенурка, намерена в Южния парк в София. Скоро костенурката спира да се храни и движи и прекарва месец в състояние на „полусън“. Жената се свързва с центъра и костенурката е приета точно преди периода на хибернация (зимен сън)…

.

Костенурките се нуждаят от зимен сън не само за да избегнат студа и липсата на храна, а и защото това е естественият им биологичен ритъм.

.

Семейство спасява костенурка излязла на пътя край Созопол. Взимат я вкъщи и я пускат на двора… В центъра постъпва няколко дни по-късно, след като е жестоко нагризана от кучето…

.

.

Мъж от Сливенско село изкупува ежегодно костенурки от роми. „Спасявам ги, да не ги изядат. Гледам ги в в двора и те се множат. Всяка година спасявам десетина“ – казва той…

.

.

Жена от Русе намира малка костенурка, затворена в туба от минерална вода под една пейка в града. Костенурката е с липсващо предно краче. Ветеринарят не знае как да и помогне и жената се обръща за помощ към центъра за костенурки…

Мъж от Тополовградско село предава в центъра костенурка със счупена от градинска косачка черупка. „Влязла е отнякъде в двора ми – обяснява той, – около селото е пълно с костенурки и хората не ги гонят ами си ги гледат“.

.

.

.

Мъж от Несебър носи полужива костенурка, нагризана от кучето му, докато са се разхождали. „Чух го, че лае по нещо в храстите и докато стигна до него я беше изпохапало“ – споделя човекът…

.

Ученик намира костенурка край селото на баба си. Взима я със себе си да се грижи за нея в апартамента в София. Родителите убеждават момчето да я освободи за нейно добро и той я пуска в Южния парк…

Дневникът на постъпилите костенурки в центъра изобилства с подобни тъжни истории. Всички те си приличат по това, че хората са добронамерени и наистина искат да помогнат на костенурките. В действителност, в желанието си да помогнем на животното в беда обаче, ние го обричаме на още по-голяма беда, когато го приберем в дома си. То буквално бавно умира. Една костенурка никога не се приспособява напълно към изкуствено създадените от нас условия за живот. Най-тежко е положението на костенурките, отглеждани в апартамент или в терариум. Костенурката е много свободолюбиво животно и срещайки стена, решетка или друга преграда пред себе си, тя се опитва да я преодолее с всички сили. Стресът от драстичната промяна на местообитанието се отразява силно върху тези влечуги. Дори смяната на едно естествено природно местообитание с друго може да доведе до гибел, колкото и подходящо за живот да е то. На новото място костенурката не познава източниците на храна и вода, убежищата, местата, подходящи за зимен сън или естивация, тя трябва да може ефикасно да избягва опасностите (хищници, хора, пътища, населени места) и да среща партньор от своя вид. Изследване, направено от екипа на Фондация „Геа Челониа“ през 2009-2010 г. показа, че едва 50 % от освободените в нови местообитания костенурки оцеляват.

Малките и новоизлюпените костенурки са също толкова приспособени да оцеляват сами, колкото и възрастните независимо, че изглеждат беззащитни и уязвими. В случаите, когато взимаме костенурка вкъщи, лишаваме природата от един изчезващ вид с етикет „защитен“. Отнемайки я от естествената и среда, ние я лишаваме от възможността да оцелява и да се възпроизвежда. А когато става въпрос за възрастна женска костенурка, щетата е още по-голяма, защото всяка година тя би дала на природата по няколко малки, които след 13-14 години на свой ред ще дадат по няколко малки и така в този район вида ще се запази. „Спасявайки“ костенурка от природата помагаме единствено за разреждане на популацията и за намаляване на шансовете на индивидите да се срещат по-често.

И помнете – сухоземните костенурки са защитен вид. Законът за биологичното разнообразие ни забранява да ги отнемаме от природата, да ги отглеждаме като домашни любимци… прочетете повече

НЕ ОСВОБОЖДАВАЙТЕ КОСТЕНУРКИ В ПРЕДЕЛИТЕ НА СЕЛИЩА И НА МЕСТА, КЪДЕТО ТЕ НЕ СЕ СРЕЩАТ! (например на Витоша).

Обръщаме се към вас с апел НЕ ОТГЛЕЖДАЙТЕ СУХОЗЕМНИ КОСТЕНУРКИ КАТО ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ!

Не им отнемайте свободата, защото в човешките ръце костенурките бавно умират. Не позволявайте костенурките да стигнат до това състояние:

2 thoughts on “Ако намерим костенурка

Вашият коментар